Využi prestrofarebné jesenné lístie na tvorbu nádherných koláží s deťmi.
Deti si počas jesenných vychádzok zbierajú a porovnávajú farebné opadané lístie.
Spoločne pozorujeme a opisujeme ich FARBU, TVAR, ŠTRUKTÚRU, VÔŇU..
Tie najkrajšie si vylisujeme v starých letákoch a využijeme na kreatívne tvorenie, napr. na takéto koláže:)
Ranné hry: Deti pokryjú celú plochu výkresu maľbou v jesenných farbách. Pozorujú, ako sa jednotlivé farby miešajú a prekrývajú, vytvárajú svetlé i tmavšie odtiene presne tak, ako na jesenných listoch. Maľujú presne tak, ako pani Jeseň 🙂
LENIVÝ TIP: Najmladším deťom môžem pre väčšiu motiváciu vytlačiť na výkres tvár „pani Jesene“, alebo nejaké zvieratko, ježka, veveričku..
Ranný komunikačný kruh: S deťmi si precvičíme sykavky – napodobňujeme zvuk listov šumiacich vo vetre šššššš…
jemný vánok = šumíme potichu, stredný vánok = šumíme hlasnejšie, silný vietor = šumíme najhlasnejšie a opäť jemný vánok (aby sme sa naspäť utíšili 😀 )
Jesenné listy
Všetkým lesným zvieratám
Jeseň listy píše:
Zima, zima príde k vám,
chystajte si skrýše!
Aktivita: Deti naliepajú svoje listy na vymaľované pozadie – buď podľa predlohy – veveričke chvost, ježkovi pichliače.. alebo podľa fantázie.
Pokyn/cieľ prispôsobím primerane veku a úrovni dieťaťa – napr.
- Mladšie deti majú tvár pani jesene predtlačenú a listami jej dotvárajú vlasy. Predškoláci už vedia tvár namaľovať samy.
- Podobne zvieratká – mladšie naliepajú na vytlačeného ježka, veveričku, predškoláci zvládnu zvieratko namaľovať aj samy.
- Najmladšie dieťa ponaliepa listy úplne ľubovoľne po ploche a na záver k listom prilepí vystrihnutú veveričku – ktorá to lístie rozhadzuje 🙂
- Staršie dieťa dostane pokyn sústrediť lístie „nahrabané na jednu kopu“ a na záver prilepí vystrihnutú veveričku, ktorá veselo sedí na vrchu tej kopy:)
Motívy si vyber podľa aktuálnej témy alebo záľub detí.
Ak využiješ práve tieto
môžeš si ich stiahnuť tu: