TIPY na zábavné hry a aktivity pre deti na ZOZNÁMENIE SA a budovanie kamarátskych vzťahov
Využi zoznamovacie hry pre deti vo veku od 3 do 6 rokov, ktoré podporujú zoznamovanie sa, poznávanie mien a budovanie kamarátskych vzťahov pre úspešné budovanie pozitívnej klímy triedy.
1.hra: Kamarátka loptička
Pomôcky: Mäkká alebo senzorická loptička
Popis: Deti sedia v kruhu na koberci. Učiteľka drží loptičku a predstaví sa menom tak, ako chce, aby ju deti volali. Potom loptičku podá dieťaťu. Kto ju drží v rukách, musí povedať meno kamaráta pred ním a potom svoje: „Vedľa mňa je pani učiteľka Anička a ja som Jarko.“ a podá loptičku dieťaťu vedľa. „Vedľa mňa je Jarko a ja som Katka.“ Ak dieťa nevie, ostatné mu môžu pomôcť. Neskôr možno pridať slovíčka „Ďakujem“ a „Nech sa páči“ pri podávaní: Nech sa páči Jarko – Ďakujem Hanka, nech sa páči Tomáško.- Ďakujem Jarko, nech sa páči Jožko. Keď už mená poznáme, môžeme hrať i na rýchlosť:)
2.hra: Kto chýba?
Pomôcky: Veľká šatka alebo deka
Popis: Deti sedia v polkruhu a dieťa „hádač“ na chvíľu odíde z miestnosti za dvere. Jedno dieťa si ľahne pred sediace deti a zakryje sa dekou. „Hádač“ sa potom vráti a háda, kto chýba z polkruhu, teda kto je schovaný pod dekou. Ak uhádne, deti mu zatlieskajú a vyberá nového hádača.
3. hra: Haló, kto volá?
Pomôcky: starý mobill/hračka-telefón alebo deťmi vyrobené „mobily“ z výkresu
Popis: Deti sedia v kruhu a podávajú si (alebo dvíhajú svoj) mobil. Dieťa, ktoré drží mobil „telefonuje“ so slovami: „Haló, haló, volám Zuzku, ako sa máš?“ „Tu Zuzka, mám sa dobre! Haló, haló, volám Matúška, čo robíš?“ „Tu Matúško, hrám sa s bágrom..“ a takto si telefonujú, kým sa všetci nevystriedajú.
4. hra: Pohyblivé meno
Pomôcky: Žiadne
Popis: Deti stoja v kruhu. Prvé dieťa povie svoje meno a predvedie jednoduchý pohyb (napríklad potlesk, skok, chytí sa za ucho, brnkne si po nose, zatočí sa..). Ostatné deti zopakujú jeho meno aj pohyb. Potom je na rade ďalšie dieťa, ktoré pridá svoj vlastný pohyb. Hra pokračuje, až sa zapoja všetky deti.
5. hra: Kamarátske pexeso
Pomôcky: Ľubovoľné pexeso
Popis: Deti dostanú alebo si vyžrebujú z vrecúška kartičky z pexesa. Úlohou detí je nájsť svoju „dvojicu“, teda iné dieťa, ktoré má rovnakú kartičku. Dvojice sa chytia za ruky a predstavia sa navzájom. Keď sú všetky dvojice pochytané, predstavia svoje mená ostatným kamarátom a ukážu im svoj obrázok.
6. hra: Ťahajme repku von!
Pomôcky: lano
Popis: Učiteľ/ka je repka, sedí na stoličke/na zemi a drží lano, za ktoré sa ju budú deti snažiť vytiahnuť. Hovorí: „Som veľká repka ako hrom, poď ma napr. MIŠKO ťahať von!“ Príde prvé dieťa Miško, chytí lano, ťahá ale nevládze, tak povie: „Repka veľká ako hrom, poď ju napr. HANKA ťahať von!“ Takto sa deti navzájom postupne po mene privolávajú, držia sa lana až napokon, keď sa lana držia všetky deti, sa im podarí repku učiteľku vytiahnuť.
7. hra: Pieseň s menami
Pomôcky: ozvučné drievka, bubienok alebo tamburína
Popis: Deti sedia v kruhu a spoločne spievajú jednoduchú pieseň, do ktorej vkladajú mená svojich kamarátov. Dieťa, ktorého meno sa ide spievať, hrá (rytmizuje) na hudobnom nástroji. Napríklad na melódiu „Ťap, ťap, ťapušky“ môžeme spievať: „Mať-mať-Maťko náš, spoločne si s nami hráš! 2x “ dieťa potom podá nástroj inému kamarátovi, ktorý sa predstaví a spievame jej/jeho meno, napr. „Zuz-Zuz-Zuzička pre teba je pesnička. 2x“. Nezabudnime zaspievať všetkým deťom:)
8. hra: Dúha z mien
Pomôcky: Farebné papiere rozstrihané na pásy (1/2 A4 na polovicu po dĺžke) s menom dieťaťa, drevené štipce s farebným označením, motúz natiahnutý o stoličky
Popis: Deti rozdelíme na dve polovice. Jedna skupina dostane farebný hárok papiera (na ktorom má dieťa napísané svoje meno), druhá dostane farebné štipce. Úlohou detí so štipcami je prichytiť o motúz papier rovnakej farby, ako je ich štipec. Dieťa sa postaví k motúzu a povie meno dieťaťa, ktoré mu má priniesť svoj farebný papier. Skupiny sa potom vymenia. Vznikne nám „dúha“ zložená s farebných pásov s menami všetkých kamarátov. Aby bola dúha krásna-kompletná, nesmie v nej chýbať žiaden kamarát!:)
9. hra: Preteky z mien
Pomôcky: autíčko (alebo loptička)
Popis: Deti stoja v rade vedľa seba s miernym rozstupom. Prvé dieťa povie svoje meno a rýchlo „jazdí autíčkom“ po koberci k najbližšiemu dieťaťu. To musí najskôr povedať meno predchádzajúceho dieťaťa a potom svoje meno. Hra pokračuje, až kým sa všetci nepredstavia a autíčko nepríde až k poslednému dieťaťu – do cieľa.
10. hra: Kamarátsky vláčik
Pomôcky: Hudba ako podmaz
Popis: Deti sa postavia za seba do vláčika. Prvé dieťa povie svoje meno, dieťa za ním ho zopakuje. Postupne sa deti sa pridávajú a opakujú meno vedúceho dieťaťa – rušňovodiča. Vláčik sa takto pohybuje po miestnosti alebo po dvore. Keď príde rad na posledné dieťa, to zatrúbi – tutút! Vlak zastane a posledné dieťa sa predbehne na prvé miesto rušňovodiča, predstaví sa a hra sa opakuje až pokým sa vystriedajú všetky deti.
Tieto hry podporujú rozvoj sociálnych zručností, vzájomnú komunikáciu a budovanie priateľských vzťahov medzi deťmi. Vyber si tú naj s ohľadom na vek, schopnosti a záujmy detí v tvojom originálnom kolektíve;)